Wiedza biznesowa, finansowa, ekonomiczna. Szukasz firmy szkoleniowej?

Mowa ciała

Mowa ciała jest ważnym składnikiem procesu komunikacji, lecz rzadko branym pod uwagę przez osoby przygotowujące się do telewizyjnego wywiadu. Aby lepiej przyjrzeć się mowie ciała uczestników programów telewizyjnych, wyłącz dźwięk, pozostawiając tylko wizję. Obserwuj gestykulację gościa. Czy skrzyżował ręce na piersi? Czy wydaje się zdenerwowany? Czy uśmiecha się szczerze i ma wyprostowaną sylwetkę?

Prawdopodobnie każdy przyzna, że gesty mówią więcej niż słowa. Spróbuj stworzyć własny słownik mowy ciała. Gdy nie słychać dźwięku, jakie działania charakteryzują osobę pewną siebie? Czy takie wrażenie sprawia osoba, która często się uśmiecha i energicznie podaje gospodarzowi rękę na przywitanie? Nie słysząc rozmowy, na jakiej podstawie możesz uznać ją za pewną siebie? A jakie cechy charakteryzują nerwowego gościa?

Jednocześnie, również przy wyłączonym dźwięku, spróbuj określić, jakie elementy decydują o odczuwaniu sympatii wobec danej osoby. Czy można stwierdzić, że gospodarz lubi swojego gościa lub ledwie go toleruje?

Kontakt wzrokowy z gospodarzem, uśmiech i potakiwanie zawsze są na miejscu. To, czy gość patrzy w kierunku publiczności i czy się uśmiecha, zależy od programu i stylu przekazywania informacji. W talk show takim jak „The Ellen DeGeneres Show”, gdzie Ellen często zwraca się do widzów w studiu i przed telewizorami, gość może przemycić uśmiech i spojrzenie w stronę publiczności, gdy opowiada zabawną historię. Podczas próbnego wywiadu przed programem producenci instruują gości, jak powinni się zachowywać i na co patrzeć.

Jednym z najefektywniejszych i najrzadziej stosowanych narzędzi, jakich można użyć podczas wywiadu, jest pauza. Jest ona szczególnie przydatna, gdy prowadzący zada trudne lub napastliwe pytanie i gość potrzebuje czasu do namysłu.

Wielu gości, których nerwy i tak są napięte, podaje niezbyt udaną odpowiedź na trudne lub prowokacyjne pytanie, ponieważ nie przeznaczyli tych kilku sekund na jej przemyślenie.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.