Wiedza biznesowa, finansowa, ekonomiczna. Szukasz firmy szkoleniowej?

FINANSE I KSIĘGOWOŚĆ

Jedną sprawą, o którą powinienem byt zadbać od samego początku, to zatrudnienie dobrego księgowego. Jakiś czas temu ktoś polecił mi swojego księgowego. Już wtedy powinienem był zdać sobie sprawę, że nie był to dobry pomysł, jako że polecił mi go uliczny artysta, który miał do czynienia tylko z niewielkimi kwotami pieniędzy. Jego księgowy był bardzo podejrzany. Nigdy nie odbierał telefonu, a to jest zawsze niepokojący znak. Poza tym był po prostu beznadziejny. Nie sądzę, aby miał jakiekolwiek kwalifikacje.

Powinienem był zacząć coś podejrzewać, kiedy nalegał, aby zawsze przychodzić do mojego biura. Alarmujące były też jego stawki. Po prostu był zbyt tani. Wykonał dla mnie pracę za 25 funtów i kiedy poprosił o zapłatę, zgodziłem się, ale zażądałem faktury. Jako świeżo upieczony szef własnej firmy zawsze lubiłem wypowiadać zdanie „Proszę wysłać mi fakturę”. Księgowy poprosił mnie wówczas o zapłatę w gotówce, gdyż musiał iść na zakupy. Postanowiłem więc zatrudnić kogoś innego.

Właściwie potrzebowałem kogoś, kto przychodziłby raz w tygodniu na kilka godzin, aby przejrzeć wszystkie zebrane przeze mnie papiery, uporządkować je i zaksięgować. Najgorzej jest próbować robić to samemu, gdyż wówczas nie koncentrujemy się na najważniejszych kwestiach, takich jak marketing i sprzedaż. Najczęściej po prostu ignoruje się tak znienawidzoną przecież robotę papierkową. Kiedy interes zaczyna się rozwijać, papierków przybywa, lecz zapominamy o nich, pochłonięci pracą. Pod koniec roku mamy stosy rachunków i faktur, toniemy w bałaganie, a księgowy jest wówczas zmuszony podwoić swoją stawkę, aby to wszystko uporządkować.

Dobrze jest mieć kogoś, kto będzie zajmował się rachunkami przez kilka godzin w tygodniu, tak aby samemu nie trzeba było się nimi martwić. I tak nie będziesz narzekał, że masz zbyt mało zmartwień, a to dzięki Urzędowi Skarbowemu czy ZUS-owi. Oni nie mają litości. Nie wytłumaczysz im, że byłeś zbyt zajęty lub że Twoja mama była chora. Nie uwierzą Ci, a poza tym nie obchodzi to ich. Nawet jeśli będziesz mówił prawdę, oni nie przyjmą żadnych wymówek, w przeciwnym razie nie byliby w stanie wypełniać swoich obowiązków względem państwa. f Kiedy zaczniesz zarabiać pieniądze, zdasz sobie sprawę, że musisz oddać prawie połową z tego, co zapracowałeś.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.